Sprawdź aktualny jadłospis naszego przedszkola.

Jadłospis

Imieniny obchodzą:

Kalendarium

 

                 

motyl ruchomy obrazek 0257

                     Grupa „Motylków” jest grupą średniaków- dzieci bardzo żywych , pełnych radości. Oprócz realizacji podstawy programowej, zgodnie z planem rocznym przedszkola obchodziliśmy „kolorowe dni”, kiedy ubieraliśmy się w konkretnym kolorze, przeżywaliśmy różne, czasem nietypowe święta np: Dzień Kropki, Dzień Jeża, Dzień Żółtych czy Pomarańczowych Owoców, Dzień Kredki, Dzień Słomki…
Uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach organizowanych na terenie przedszkola takich jak: spektakle teatralne, koncerty muzyczne Pro Sinfoniki, projekcja w kinie sferycznym.
Nie zabrakło też spotkań z ciekawymi ludźmi – z iluzjonistą Macciano, specjalistami dogoterapii, właścicielami zwierząt: psy, alpaki. Wychodziliśmy też na imprezy poza przedszkole. Byliśmy na koncercie „Urodziny Pani Muzyki” w Szkole Muzycznej, w kinie Pałacowym na filmie „Basia 3”, w Teatrze Animacji na przedstawieniu „Trzy koniki”. Wcielaliśmy się też w rolę małych aktorów przygotowując uroczystości i przedstawienia
dla rodziców, dziadków czy społeczności przedszkolnej.

 

 

PSZCZOŁY

                  W I półroczu dzieci pojechały do Szkoły Muzycznej na koncert "Urodziny Pani Muzyki". Pszczółki poznały także pracę sprzedawcy i w tym celu udały się do sklepu warzywniczego na zakupy.  Poznały także pracę bibliotekarza odwiedzając panią bibliotekarkę w Szkole Podstawowej nr 46. Brały czynny udział w teatrzykach na terenie przedszkola oraz innych uroczystościach. Przygotowały dla rodziców przedstawienie pt."Zawitała do nas Jesień", chętnie uczestniczyły w uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dużą radość sprawiły dzieciom odwiedziny psów Golden retriever, które zauroczyły ich swoimi sztuczkami.

 

 

 Rozmawiające wiewiórki

           Wiewiórki są bardzo wesołą i żywiołową grupą - lubią się ze sobą bawić, mają dużą wyobraźnię i zawsze wiele kreatywnych pomysłów na zabawy. Są pomocni, samodzielni i bardzo ze sobą zżyci.

          Dzieci brały udział w wielu wydarzeniach - zarówno w przedszkolu, jak i poza jego murami. We wrześniu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
w ramach, którego uczestniczyliśmy w Balu Przyjaciół Małego Księcia w Arenie.

          W październiku obchodziliśmy Dzień Muzyki i braliśmy udział w koncercie pt. „Urodziny Pani Muzyki” organizowanym przez POSM I st. w Poznaniu. Dzięki uprzejmości Pana Arkadiusza Kuli mieliśmy okazję zwiedzić pobliskie Termy Maltańskie - dowiedzieliśmy jak funkcjonuje cały ośrodek, co jest potrzebne, aby utrzymać basen w czystości i jak należy się zachowywać podczas zabawy w wodzie. Braliśmy udział w akcji „Szkoła pamięta” i zapaliliśmy znicze na cmentarzu Miłostowo.

          Uczestniczyliśmy w warsztatach świątecznych w Skansenie Pszczelarstwa
w Swarzędzu - poznaliśmy wielkopolskie zwyczaje i tradycje oraz dekorowaliśmy bombki choinkowe.

 

SOWA

                 Pierwsze półrocze roku szkolnego 2019/2020 grupa Sów rozpoczęła w nowej sali na piętrze. Dzieci miały czas na poznanie nowych kolegów i koleżanek oraz zabawek i swojej nowej przestrzeni. W ramach tematu edukacyjnego „Bezpieczeństwo na drodze” dzieci były na spacerze w Miasteczku Ruchu Drogowego. Sowy chętnie wcielały się w rolę pieszych i kierujących pojazdami. Poznały znaczenie znaków drogowych oraz obiecały przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na co dzień. Jesienią grupa podziwiała ferie kolorów podczas wyjść na plac zabaw oraz spacerów. W ramach pasji, głównie chłopięcej części grupy, dzieci pojechały na wycieczkę do sklepu w którym odbywała się prezentacja makiet pt. „Poznań w miniaturze klocków LEGO”. Były tam nie tylko budowle poznańskie ale także przeróżne makiety z bajek, dzięki czemu również dziewczynki uczestniczyły w prezentacji z zaciekawieniem. Grupa Sów była również na „Urodzinach u Pani Muzyki” w szkole muzycznej gdzie odbył się występ uczniów tejże szkoły. W ramach wytycznych MEN „Szkoła Pamięta” dzieci poszły na cmentarz Miłostowo, uczcić śmierć poległych żołnierzy, poprzez zapalenie zniczy. Okres przedświąteczny związany był z wieloma zadaniami i emocjami. Trwały próby do przedstawienia zimowo-świątecznego dla rodziców, tworzone były piękne prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej, dzieci zarabiały ciasto na pierniki, później wałkowy i wykrawały z foremek aby w dzień przedstawienia razem z rodzicami ozdabiać już upieczone pierniczki. Sowy pojechały w grudniu na wycieczkę do skansenu w Swarzędzu, na warsztaty Bożonarodzeniowe. Mogły tam poznać zwyczaje św. Mikołaja oraz różne sposoby ozdabiania bombek na choinkę. Styczeń obfitował w przygotowania do przedstawienia oraz mozolnym ale i radosnym tworzeniem prezentów, co zaowocowało owacjami podczas występu okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

jeyk1

             Grupa Jeżyków jest grupą przedszkolną, do której uczęszczają dzieci 5 i 6 letnie. Wrzesień był miesiącem, w którym dzieci wzajemnie się poznawały. Wrzesień, to także obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w ramach, którego braliśmy udział w pikniku w ogrodzie przedszkolnym a także uczestniczyliśmy w obchodach tego dnia zorganizowanego w Arenie. 26 września 2019 roku udaliśmy się na Bal Przyjaciół Małego Księcia.

             Staramy się u naszych podopiecznych rozwijać pasje czytelnicze i artystyczne. W grupie realizujemy przez cały rok projekt „Bajeczna księga”. Dzieci wspólnie z Rodzicami tworzą księgę, którą sukcesywnie czytamy, poznając kolejnych bohaterów. Nawiązaliśmy stałą współpracę z Biblioteką Raczyńskich, w ramach której odbywają się cykliczne lekcje biblioteczne. W ramach zajęć w bibliotece dzieci zaznajomiły się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, poznały bohaterów literatury dziecięcej, poznały historię wynalezienia pisma, wiedzą jak powstaje książka, kto pracuje nad jej powstaniem. Dzieci codziennie maja możliwość słuchania bajek, legend i podań podczas poranków i odpoczynku poobiedniego, bawią się w teatr. Jeżyki chętnie uczestniczą w inscenizacjach i przedstawieniach. W tym roku przygotowały następujące przedstawienia i inscenizacje słowno – muzyczne: „Dary jesieni”, „Jasełka”, „Królowa Śniegu”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały nie tylko przed społecznością przedszkolną. do przedszkola zaprosiliśmy babcie, dziadków oraz rodziców a także udaliśmy się z występem do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.

            W październiku uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych „Gra w kolory” organizowanych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki braliśmy udział w koncercie „Urodziny pani Muzyki” organizowanym przez POSM I st. W Poznaniu oraz braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „ tajemnice Instrumentów Muzycznych” w Muzeum Instrumentów Muzycznych. W ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej brałyśmy udział w Akcji „Szkoła pamięta” w dniu 25.10.2019, w ramach której zapaliliśmy znicze na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. W ramach poznawania kultur zorganizowałyśmy wyjście do pobliskiej Cerkwii przy ulicy Toruńskiej. Wspaniałą lekcję historii przygotował dla nas ksiądz Roman Kiłyk.

            W pracy z dziećmi nie zapominamy również o ochronie przyrody. Dzieci poznały zagrożenia dla środowiska przyrodniczego wynikające z niszczycielskiej działalności ludzi. W ramach projektu „Pszczoła” odwiedziliśmy Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu, gdzie dzieci poznawały tajniki z życia pszczół oraz ich znaczenie w przyrodzie. Uczestniczyły w warsztatach podczas, których wykonały świeczki z wosku pszczelego. Skansen odwiedziliśmy po raz drugi w grudniu. Braliśmy wówczas udział w Warsztatach Bożonarodzeniowych, podczas których poznaliśmy zwyczaje kolędnicze a także samodzielnie udekorowaliśmy bombki choinkowe.

 

ŻABKA

              Pierwszą ważną uroczystością przedszkolną „Żabek” było: Pasowanie na Przedszkolaka, które dostarczyło moc wrażeń i wzruszeń dla rodziców i dzieci. Dzieci wspaniale śpiewały i tańczyły w pierwszym występie przed publicznością przełamując swoją nieśmiałość i opanowując moc emocji.              

             W grudniu zaprosiliśmy rodziców na Świąteczne Spotkanie podczas którego dzieci inscenizowały i śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego oraz wspólnie z rodzicami ozdabiały wymarzoną bombkę. Z kolei w styczniu nasze „Żabki” ślicznie występowały dla swoich ukochanych babć i dziadków. Po występach obdarowali dziadków własnoręcznie zrobionymi prezentami i wspólnie degustowali pyszne ciasta upieczone przez ich mamy.

              W listopadzie odbyło się pierwsze dłuższe wyjście poza teren przedszkola do Miejsca Pamięci Mieszkańców Poznania, aby uczcić ich pamięć i zapalić znicz. Na początku grudnia „Żabki” odwiedziły „Pocztę Polską” gdzie wysłały list do Św. Mikołaja a później w sali bawiły się w listonosza i pocztę.

 

             BIEDRONKA

 

              Grupa I Biedronki jest bardzo żywa, radosna, ruchliwa. Dzieci mają dużo energii, lubią zabawy ruchowe, zabawy przy muzyce, chętnie układają układanki, lubią wykonywać prace plastyczne.

              W nawiązaniu do rocznego tematu, począwszy od września, obchodzimy w grupie kolorowe dni, ubieramy się w wybranym kolorze oraz uczestniczymy w zabawach odnoszących się do danego koloru.

We wrześniu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. Odbył się piknik w ogrodzie oraz zabawy ruchowe, były również wspólne tańce.

             W październiku byliśmy na spacerze do Tablicy Miejsca Pamięci Poległych Mieszkańców. Zapaliliśmy znicz oraz dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki.

W październiku odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały rodzicom piosenki i wierszyki, a po występie odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka oraz wręczenie upominków.

             11 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne z rodzicami. Dzieci wykonały piosenki, wierszyki oraz tańce o tematyce zimowej. Po występie dzieci wspólnie z rodzicami dekorowały pierniki.

W grudniu naszą grupę odwiedził  Gwiazdor, który przyniósł dzieciom prezenty. Przedszkolaki nie bały się Gwiazdora, z ochotą podchodziły do niego i chętnie ustawiły się do wspólnego zdjęcia. Następnie odbyła się wspólna wigilia podczas której dzieci z apetytem spożywały potrawy wigilijne.

             W styczniu odbył się występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wykonały piosenki oraz wierszyki, był również wspólny taniec z babcią i z dziadkiem, a po występie udaliśmy się na poczęstunek.

W styczniu temat kompleksowy brzmiał „Pani Kucharka”. Dzieci wykonały sałatkę owocową, uczyły się poprawnie trzymać nóż, poznały nazwy owoców. Byliśmy również z wizytą w naszej przedszkolnej kuchni. Panie kucharki ciekawie opowiedziały o swojej pracy, pokazały przyrządy kuchenne niezbędne do gotowania posiłków. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w naszej kuchni.

              Wielkim przeżyciem był Balik Karnawałowy. Dzieci miały przeróżne stroje, chętnie tańczyły oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych.

Popularne

 •  Jadłospis

    ...

 •  Nasza historia

  ...

 •  Wyprawka 3-latka - ekwipunek dla debiutanta

  OTO LISTA RZECZY, KTÓRE NA PEWNO PRZYDADZĄ SIĘ POCZĄTKUJ...

 •  Ramowy rozkład dnia

  Przedstawiamy poniżej nasz rozkład dnia:...

 •  Rada rodziców

  RADA RODZICÓW PRZEDSZKOLA NR 45 W POZNANIU NA ROK SZKOLNY 2019/2020...