Jadłospis

 

Sprawdź aktualny jadłospis naszego przedszkola.

Kalendarium

Imieniny obchodzą:

"Pierwsze dni dziecka w przedszkolu, czyli jak poradzić sobie w nowej sytuacji."


Początki zawsze są trudne.
Pierwsze dni to próba odnalezienia się w nowej sytuacji. Dziecko przyzwyczaja się do odmiennych warunków, nieznanych dzieci, pań oraz zwyczajów i norm. Rodzice muszą pozostawić swój skarb pod opieką nieznanych ludzi. Wszystko to budzi wiele wątpliwości i emocji.

Co się w nas dzieje?
Smutku, żalu i rozpaczy nie ominiemy, to naturalne emocje budzące się w ciężkich i nowych sytuacjach. Nie oczekujemy od dziecka i rodziców, że będzie inaczej i rozumiemy ich uczucia. Jako dorośli musimy dać dziecku do zrozumienia, że to co ona czuje jest ważne i należy o tym rozmawiać. Szukamy wsparcia w rodzinie i przyjaciołach by ten okres adaptacji minął w sposób łagodny.

Jak długo dziecko adaptuje się do przedszkola?
Oczywiście nie możemy tutaj podać sztywnych ram, według których dziecko można uznać za całkowicie gotowe do rozstania się z rodzicem. Okres adaptacyjny trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niektóre dzieci najlepiej znoszą pierwsze dni w przedszkolu dopiero później przychodzi rozpacz. Gdyby dziecko nie reagowało w ten sposób świadczyłoby to o złych relacjach w domu. Najważniejsze by ugruntować w dziecku przekonanie, że rodzice po niego wrócą i nikt nie chce pozostawić dziecka na zawze.

Przygotowanie do roli rodzica przedszkolaka
Rodzic sam musi być przekonany, iż podjął właściwą decyzję. Kiedy mu będziemy niepewni i wystraszeni dziecko szybko to wyczuje i ogranie je lęk.

Drogi Rodzicu!
 1. Uprzedź malucha: .Już za tydzień (za dzień, za dwa dni itp.) idziemy poznać twoje przedszkole. Mam nadzieję, że będzie miło. Przypominaj mu o tym.
 2. Opowiedz mu o przedszkolu: co tam się robi, czego się uczy. Nawet dorosły denerwuje się, wchodząc w nowe środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania, poznając nowych ludzi.
 3. Przygotuj dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej np. u babci lub cioci.
 4. Już w domu ucz samodzielności: samodzielnego jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
 5. Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy.
 6. Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie.
 7. Uwaga! Nie spóźniaj się z odbieraniem . Jeżeli obiecałaś, że przyjdziesz wcześniej, dotrzymaj słowa.
 8. Pożegnanie powinno się odbywać bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Nie odprowadzaj dziecka w ostatniej chwili, kiedy zostało ci tylko piętnaście minut na dojazd do pracy.
 9. Dziecku będzie raźniej, jeśli weźmie z domu ukochaną przytulankę. Czasami wystarczy, że maluch będzie miał przy sobie coś, co pachnie mamą i domem, to stwarza poczucie bezpieczeństwa.
 10. Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz, że je bardzo kochasz, że też będziesz za nim tęskniła, że przyjdziesz po nie zaraz po pracy.
 11. Zawsze zapewniaj dziecko, że bardzo je kochasz.

autor: Natalia Frąckowiak / nauczyciel przedszkola /

Najnowsze

 •  Dni adaptacyjne

  Dni adaptacyjne będą...

 •  Zebranie z rodzicami 2019

  Zebranie dla r...

 •  Dyżur letni

  Przypominamy, że rekr...

 •  wyjazd Biedronek i Żabek

  Dnia 04.06.19 (wtorek)...

 •  DYŻUR - BOŻE CIAŁO

  ...

Popularne

 •  Jadłospis

    ...

 •  Nasza historia

  ...

 •  Wyprawka 3-latka - ekwipunek dla debiutanta

  OTO LISTA RZECZY, KTÓRE NA PEWNO PRZYDADZĄ SIĘ POCZĄTKUJ...

 •  Galeria

  Galeria zdjęć widoczna jest tylko dla zalogowanych użytkowni...

 •  Ramowy rozkład dnia

  Przedstawiamy poniżej nasz rozkład dnia:...