"Pierwsze dni dziecka w przedszkolu, czyli jak poradzić sobie w nowej sytuacji."
Początki zawsze są trudne.
Pierwsze dni to próba odnalezienia się w nowej sytuacji. Dziecko przyzwyczaja się do odmiennych warunków, nieznanych dzieci, pań oraz zwyczajów i norm. Rodzice muszą pozostawić swój skarb pod opieką nieznanych ludzi. Wszystko to budzi wiele wątpliwości i emocji.
Co się w nas dzieje?
Smutku, żalu i rozpaczy nie ominiemy, to naturalne emocje budzące się w ciężkich i nowych sytuacjach. Nie oczekujemy od dziecka i rodziców, że będzie inaczej i rozumiemy ich uczucia. Jako dorośli musimy dać dziecku do zrozumienia, że to co ona czuje jest ważne i należy o tym rozmawiać. Szukamy wsparcia w rodzinie i przyjaciołach by ten okres adaptacji minął w sposób łagodny.
Jak długo dziecko adaptuje się do przedszkola?
Oczywiście nie możemy tutaj podać sztywnych ram, według których dziecko można uznać za całkowicie gotowe do rozstania się z rodzicem. Okres adaptacyjny trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niektóre dzieci najlepiej znoszą pierwsze dni w przedszkolu dopiero później przychodzi rozpacz. Gdyby dziecko nie reagowało w ten sposób świadczyłoby to o złych relacjach w domu. Najważniejsze by ugruntować w dziecku przekonanie, że rodzice po niego wrócą i nikt nie chce pozostawić dziecka na zawze.
Przygotowanie do roli rodzica przedszkolaka
Rodzic sam musi być przekonany, iż podjął właściwą decyzję. Kiedy mu będziemy niepewni i wystraszeni dziecko szybko to wyczuje i ogranie je lęk.
Drogi Rodzicu!
- Uprzedź malucha: .Już za tydzień (za dzień, za dwa dni itp.) idziemy poznać twoje przedszkole. Mam nadzieję, że będzie miło. Przypominaj mu o tym.
- Opowiedz mu o przedszkolu: co tam się robi, czego się uczy. Nawet dorosły denerwuje się, wchodząc w nowe środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania, poznając nowych ludzi.
- Przygotuj dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej np. u babci lub cioci.
- Już w domu ucz samodzielności: samodzielnego jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
- Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy.
- Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie.
- Uwaga! Nie spóźniaj się z odbieraniem . Jeżeli obiecałaś, że przyjdziesz wcześniej, dotrzymaj słowa.
- Pożegnanie powinno się odbywać bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Nie odprowadzaj dziecka w ostatniej chwili, kiedy zostało ci tylko piętnaście minut na dojazd do pracy.
- Dziecku będzie raźniej, jeśli weźmie z domu ukochaną przytulankę. Czasami wystarczy, że maluch będzie miał przy sobie coś, co pachnie mamą i domem, to stwarza poczucie bezpieczeństwa.
- Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz, że je bardzo kochasz, że też będziesz za nim tęskniła, że przyjdziesz po nie zaraz po pracy.
- Zawsze zapewniaj dziecko, że bardzo je kochasz.
autor: Natalia Frąckowiak / nauczyciel przedszkola /